Tesettür Modasında Çanta Seçimi

Çanta çok eski zamanlardan bu yana öncelikle seyahatlerde eşya taşımak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Gelişen moda ile birlikte de birçok kullanım alanı doğmuş ve birçok tasarım ortaya çıkmıştır. Artık günümüzde sadece kadınlar değildir erkekler için de bir ihtiyaç haline gelmiştir. Moda kapsamında çok önemli bir aksesuar olan çanta tesettür modası için de doğru kullanılması gereken bir unsurdur. Tesettür giyimde çanta modeller seçilirken dikkatli davranılmalı ve hangi kombin, hangi yer için kullanılacağına dikkat edilmelidir.

Kullanılan Çanta Modelleri

Çanta modelleri kullanılacak kombin doğrultusunda doğru ebatlarda tercih edilmelidir. Özel davetlerde küçük el çantaları kullanılmalı iken günlük kullanımlarda büyük boy ve sırt çantaları tercih edilebilir. 2016 yılında moda olan bez çantalar günümüzde hala yerini koruyor. Tesettür modasında da günlük kombinlerde tercih edilen modellerden biridir. Aynı zamanda kış sezonunda çok rastlanan püsküllü çanta modelleri de kullanılmaya devam ediyor. Küçük el çantalarında kullanılan püskül büyük sırt çantalarında dahi kullanılmaya başladı. Bu nedenle hemen hemen her kombin için kullanılacak modellerden biri oldu. Tesettür giyimde çanta seçilirken kıyafet ile uyumu göz önünde bulundurulmalıdır. Yazı baskılı çantalar tercih edileceğinde de yazının anlamı ve içeriğine dikkat edilmelidir.

Kombine Uygun Çanta Seçimi

Çanta kullanımı ile sade bir kombini tarz sahibi yapmak çok kolaydır. Örneğin bir gömlek ile pileli bir eteğin kombininde metal askısı olan veya zincir askılı çanta modellerinden tercih etmek kombini hareketlendirecektir. Aynı zamanda şık bir bluz veya tunik ile sade, tek renk pantolon kombininde üst kıyafeti ön plana çıkartmak için çanta tercihi sade modelden yana yapılabilir. 2017 ilkbahar/yaz sezonu için çapraz askılı çanta modelleri de çok kullanılmaya başladı. Bu modeller günlük ve salaş kombinler ile kullanılabilir. Yeni yeni moda olan renkli tote çanta modelleri de günlük kombinler ile taçlandırılacak modellerdendir. Çalışan tesettürlü bayanlar ciddi kombin olulştururken gömlek-pantolon veya gömlek-etek kombinleri ile zarf model çanta tercih edebilirler. Özel davetlerde giyilecek abiye sade elbise ile de küçük taş işlemeli veya simli bir el çantasını kombinlemek hem kolay hem de şık bir seçim olacaktır.

Kombinleme sırasında asıl önemli olan gösterişli kıyafet kombinlerinde çanta seçimi sade, daha sönük olmalıdır. Aksine sade bir kıyafet kombini yapılırsa çanta seçimi gösterişli olmalıdır ki kombine farklı bir hava katmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir